Kapitan

Kapitanem stałem się łatwo. Po prostu przyjaciele, wiedząc o moich zamiarach przepłynięcia jachtem mieszkalnym (tzw. hausbootem) rzekami i kanałami w poprzek Europy, obdarowali mnie prawdziwą czapką kapitana. Miałem już wtedy uprawnienia sternika wiatrowego i motorowodnego, ale nie miałem jeszcze czym pływać.
Dopiero później wspólnie z żona zbudowaliśmy hausboota. I rzeczywiście, Europę w ciągu kilku lat przemierzyliśmy rodzinnie wodą. Sprawozdanie jest tutaj. A potem objeździliśmy prawie cały świat, ale już tylko we dwoje z żoną. I bez tej pięknej czapki, dziś rodzinnej pamiątki. Wszystkie te wędrówki, wodne i lądowe zostały opisane tu, na stronie Podróże. Powstała też książka w postaci drukowanej i ebook.

Wodą wszędziej

OkladkaWW

O wodnych podróżach dostępnych dla wszystkich, od dziecka  do ostatniego roku życia, napisałem dwie książki – przewodniki, które zostały wydane pod pseudonimem Jerzy Burtowicz (pseudonim ten powstał od nazwy burty statku i imienia wspólnika imienin). Pierwsza z nich, czerwona, o rejsach morskich pt. „Jak zwiedzać świat morskim statkiem wycieczkowym” powstała na zamówienie wydawnictwa Almapress. I tam, i w internecie można te książkę jeszcze kupić. Za grosze, bo sprzedaje się słabo mimo groszowej już ceny. Okazało się, że w rejsach wycieczkowych Polacy nie gustują, mimo, że nie są to wakacje drogie. Dzięki tym rejsom, za niewielkie pieniądze, w ciągu kilku lat zwiedziliśmy z żoną prawie cały świat, między innymi Stambuł, Rzym, Fiordy, Neapol, Flo­ry­dę, Ko­lum­bię, Kanał Panamski, Meksyk, San Francisco, Szan­ghaj, Pekin… Przepłynęliśmy prawie całą  rzekę Jangcy. Nie udała się nam niestety Japonia – tam mieliśmy jechać w kwietniu 2020 r., ale COVID19 zarządził inaczej.

Jak zwiedzać świat

ObieObie Książki–poradniki Jerzego Burtowicza. W środku: na Murze Chińskim

Druga, niebieska książka „Jak zwiedzać świat rzecznym statkiem wycieczkowym” została wydana jedynie w postaci ebooka. Jest to pierwsze w Polsce wydawnictwo dotyczące podróżowania wodą, ale po lądach. Zostały w niej przedstawiono szlaki wodne Europy (zachodniej, południowej i wschodniej) oraz wycieczkowe śródlądowe szlaki świata: Azji, Chin, Indii i Afryki, a także obu Ameryk.