Probawykladow

Barką przez Europę

BpEs

Europę można przepłynąć w poprzek rzekami i kanałami, niejednokrotnie przemierzając góry. W Paryżu pływa się nawet pod ziemią! Jest to ciekawy wykład o drogach wodnych Europy Zachodniej bogato ilustrowany mapkami i zdjęciami autora. Przedstawia całą drogę wodną od Morza Północnego przez Holandię, Belgię i Francję do Morza Śródziemnego, z przepłynięciem po drodze obok Parlamentu Europejskiego.

Zadzwoń

Barką przez Europę niezbyt prostą drogą
Europę można przepłynąć w poprzek rzekami i kanałami, niejednokrotnie przemierzając góry. W Paryżu pływa się nawet pod ziemią!

 

——ooo——

Powrót do spisu treści

Krótka podróż tam gdzie nie byłem.
1-3 sierpnia 2019 r. Żar, Ży

diagnostyka325wiec, Wadowice, Ojców

Wisła jest jedynym miastem w Polsce, w którym większość mieszkańców, około 60%, jest wyznania luterańskiego.

——ooo——

Powrót do spisu treści

Piąta krótka podróż sentymentalna
16-18 czerwca 2019 r. Łeba & Mierzeja

Nie była to od początku podróż sentymentalna, bo w Łebie przedtem nie byłem. Była więc to podróż sensowna bo nigdy nie miałem okazji zobaczyć naszych słynnych wędrujących wydm. zabezpieczenia zawiodły. Ściana oporowa okazała się za niska i za słaba. Wtedy właściciel zorganizował prawdziwe „pospolite ruszenie” i zwołał do pomocy ludzi z całej okolicy. Licznie zgromadzeni napełniali worki piaskiem, przewozili je na brzeg i rzucali w morze. Nowa ściana oporowa i rzędy pali wbite w dno morskie rzeczywiście sprawiły, że już żaden kolejny sztorm nie zagroził budynkowi.
Front II Wojny Światowej ominął okolice Łeby. Zamek ostał się bez zniszczeń. Nowe władze podjęły decyzję upaństwowienia obiektu i przywrócen