Kończąc aktywność zawodową postanowiłem ją podsumować i uprzyjemnić do postaci trzech niewielkich książek popularnych, może nawet popularnonaukowych. Dla młodzieży, która bardzo nam wydoroślała, ale też młodzieży „trzeciego wieku”, dobrze mi znanej choćby z moich wieloletnich wykładów. Ich tytuły to Tajemnice Świata, Tajemnice pary i prądu oraz Tajemnice drutu, fal i internetu. Oto planowane okładki:
Zamiarem moim jest by wszystkie te książki były niezbyt obszerne,ale za to pasjonujące dla każdego Czytelnika. Głównie tekstowe, z niewielką liczbą specjalnie wykonanych prostych, ale wymownych ilustracji autorskich. Taki był pomysł Sir Ernsta Gombricha, znanego później historyka sztuki, by taką książkę napisać dla młodzieży. I napisał Krótką historię sztuki tuż po studiach. Od dawna jest ona niewielkim, choć wielkim bestsellerem. Miała już kilkadziesiąt światowych wydań i wydawana jest nadal, choć ma tylko nieliczne skromne ilustracje kreskowe. Postanowiłem zrobić coś podobnego. Może też sprzedam? Tyle, że jako ktoś inny, jako Marian Herring.
Pierwsza z tych książek Tajemnice Świata jest już gotowa i oferowana wydawcy. Inne się piszą. Ta pierwsza ma 42 krótkie rozdziały i ponad 220 stron. Oto jej słowo wstępne i spis treści:
Od Autora
Tajemnice Świata są różne. Wielkie i małe, nieznane lub znane tylko niektórym. Wbrew pozorom tajemnice wywiadów są mało ciekawe, choć mają wpływ na historię. Bardziej ciekawe są zwykłe historie życia i miłości, wynalazków, czy nauki. Ta niekolorowa i prawie bez obrazków książka, nie opowiadając historii, opowiada o tajemnicach, ludziach, wydarzeniach. I o tym co nas dopiero czeka. To książka dla wszystkich – młodzieży, jej rodziców i dziadków. Może dla rodziców najmniej, bo Oni nie mają zwykle czasu. A może znajdą…