Nowa książka!

Kończąc aktywność zawodową postanowiłem ją podsumować i uprzyjemnić do postaci trzech niewielkich książek popularnych, może nawet popularnonaukowych. Dla młodzieży, która bardzo nam wydoroślała, ale też młodzieży „trzeciego wieku”, dobrze mi znanej choćby z moich wieloletnich wykładów. Ich tytuły to Tajemnice Świata, Tajemnice pary i prądu oraz Tajemnice drutu, fal i internetu. Oto planowane okładki:

Tytuly3Obok

Zamiarem moim jest by wszystkie te książki były niezbyt obszerne,ale za to pasjonujące dla każdego Czytelnika. Głównie tekstowe, z niewielką liczbą specjalnie wykonanych prostych, ale wymownych ilustracji autorskich. Taki był pomysł Sir Ernsta Gombricha, znanego później historyka sztuki, by taką książkę napisać dla młodzieży. I napisał Krótką historię sztuki tuż po studiach. Od dawna jest ona niewielkim, choć wielkim bestsellerem. Miała już kilkadziesiąt światowych wydań i wydawana jest nadal, choć ma tylko nieliczne skromne ilustracje kreskowe. Postanowiłem zrobić coś podobnego. Może też sprzedam? Tyle, że jako ktoś inny, jako Marian Herring.
Pierwsza z tych książek Tajemnice Świata jest już gotowa i oferowana wydawcy. Inne się piszą. Ta pierwsza ma 42 krótkie rozdziały i ponad 220 stron. Oto jej słowo wstępne i spis treści:

Od Autora
Tajemnice Świata są różne. Wielkie i małe, nieznane lub znane tylko niektórym. Wbrew pozorom tajemnice wywiadów są mało ciekawe, choć mają wpływ na historię. Bardziej ciekawe są zwykłe historie życia i miłości, wynalazków, czy nauki. Ta niekolorowa i prawie bez obrazków książka, nie opowiadając historii, opowiada o tajemnicach, ludziach, wydarzeniach. I o tym co nas dopiero czeka. To książka dla wszystkich – młodzieży, jej rodziców i dziadków. Może dla rodziców najmniej, bo Oni nie mają zwykle czasu. A może znajdą…

Spis treści
1. ŚWIAT BEZ TAJEMNIC?
2. ŻYZNY PÓŁKSIĘŻYC
3. ŻELAZO
4. MATEMATYKA
5. MASZYNY BABBAGE’A
6. KODY HRABINY
7. BOOLE I JEGO ALGEBRA
8. STEFAN BANACH
9. WIRNIKI XX WIEKU
10. POLACY I ENIGMA
11. RAKIETY
12. TAJEMNICE EKD
13. PRZEŁOM I FIOŁEK
14. KOMPUTERY JUŻ SĄ
15. WIELKI OSPAŁY BRAT
16. HISTORIA ROMANTYCZNA
17. MIKROPROCESORY. INTEL
18. KOMPUTEROWE HARCE
19. APPLE, PIERWSZE DWA
20. MIKROKONTROLERY
21. INTELIGENTNY PYŁ
22. GORĄCY KARTOFEL
23. INTERNET
24. CYBER–TARAPATY
25. BEZ LISTONOSZA
26. SZALEŃSTWO WITRYN
27. PRETTY GOOD PRIVACY
28. KOMÓRKOWE CZASY
29. SMARTFONY
30. ŚWIAT GOOGLE
31. BITCOIN I KRYPTOWALUTY
32. BLOCKCHAIN
33. FEJSBUK I META
34. SZTUCZNE MYŚLENIE
35. POMIESZANY ŚWIAT
36. VIRTUAL WORLD’S
37. LICZYMY KWANTAMI
38. BIG DATA TO DUŻO?
39. SZUKAJCIE, A ZNAJDZIECIE
40. TAJEMNICE LEADÓW
41. GROŹNY RANSOMWARE
42. ZIMNA FUZJA