Informatyka

StrTyt.Min
Google – dzieło Anioła czy Szatana
Google ma dopiero 15 urodziny, a już rządzi na rynku. Zniszczył wszystko co było przed nim na rynku wyszukiwarek internetowych. Dlaczego, kto i jak to zrobił? A jego Android zeżarł prawie wszystkich? Czy to normalne?

SklepS
Zakupy elektroniczne – przewodnik
Już wszystko możemy już kupić on-line, będąc w domu lub na spacerze ze smartfonem. Nawet buty czy sukienkę. Bo zakup internetowy jest prawnie chroniony. Jak? 

IntBankingS
Bank przez internet. To bezpieczne?
Bezpieczne i nie. Czy chodzenie do banku po pieniądze jest bezpieczne? Czy noszenie portfela i płacenie gotówką jest bezpieczne?

0102030405s
0102030405… Czyli skąd się wzięły komórki?
Pomysł to lata 40-te ub. wieku. Ale realizacja musiała czekać na informatykę i stała się możliwa dopiero po 50-ciu latach. Dopiero! A teraz komórki ma połowa ludzkości.

BitcoinS
Bitcoin: pieniądz internetu
Waluta, której nikt, mimo wielu prób, jeszcze nie sfałszował. Jest obecna na rynku, a jej wartość przekracza miliardy USD. Ale jednak wymaga silnych nerwów.

SztIntelS
*Co to jest sztuczna inteligencja?
Czy Maszyna będzie kiedyś mądrzejsza niż Człowiek? Ten problem stoi przed nami od lat. Czy zostanie on rozwiązany kiedykolwiek?

BigDataS
Czy BIG DATA to Big Brother?
Coś jest na rzeczy. Jesteśmy w tym „umoczeni”, nawet o tym nie wiedząc! Czy wiecie dlaczego jedno tylko obejrzenia produktu, powoduje zalew podobnych informacji?

CzyInternetS
Czy internet jest bezpieczny?
Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internetu są albo wyolbrzymiane, albo lekceważone. Jak to jest naprawdę? Jak bez obawy korzystać z tej usługi?

FacebookTwitterS
Facebook, Twitter i wiele innych, czyli ławeczki…
Dla 80% korzystających z internetu Facebook, Twitter, YouTube, czy Pinterest i Snapchat to wyłączna treść życia. Dlaczego? Bo nie ma już ławeczek przed domem…

IoTs
Internet Rzeczy. Czy to wojna światów?
Internet Rzeczy to już fakt, ale raczej w zastosowaniach profesjonalnych. Na szerokie wody internetu powszechnego dopiero wychodzi. Ale czy wyjdzie, to nie wiadomo…

HakerS
Jak uchronić się przed wirusami?
Są na to sposoby, ale przede wszystkim trzeba chcieć. Tylko 20% użytkowników sieci Internetu używa dostępnych za darmo zabezpieczeń. To jest przedziwne!

QuantumS
Komputer kwantowy, jest czy go nie ma?
Wielki wynalazek, który zrewolucjonizuje nasze życie. Od lat jednak ta technologia stoi i nie potrafimy go zrobić. Nie wiemy nawet, czy jego zbudowanie jest możliwe…

PodpisS
Podpis elektroniczny. Czy jest nam potrzebny?
Jest i nie jest. Zależy komu. Ale na pewno dzięki kryptografii udało się stworzyć sposób na uwiarygodnienie dokumentu przesyłanego przez Internet bez notariusza. 

OdKompaS
Od komputera do smartfona, ale poprzez telefon
Zadziwiające. Komputery osobiste są na świecie dopiero od 35 lat, laptopy oraz telefony komórkowe od 30, zaś smartfony, czyli komputerotelefony od 10. Jak to się stało!   

HistoriaS
Romantyczna historia polskich komputerów
Polacy byli jednymi z niewielu pierwszych na świecie twórców tzw. elektronicznych maszyn cyfrowych. Zrobili to sami, w grupie kilku pasjonatów…

GPSs
W drogę bez mapy! Jak to działa?
Zwyczajnie, każdy wie. Ale tak naprawdę nikt nie wie. Satelity, OK. Ale co z tego. Dlaczego dokładność pozycjonowania np. samochodu może być nawet 10 cm! 

WspKryptS
Współczesna kryptografia
Myślicie, że to trudne? Nie w tym wykładzie. Ale po co to komu? Otóż dlatego, że sieć Internetu jest dostępna wszystkim. Trzeba więc było wymyślić metody na poufność! 

WwwS
WWW. Na pewno wiecie co to jest?
Jak i kiedy to się stało, że serwis www, czyli wiedza o wszystkim i wszystkim dostępna bez haseł stała się podstawą internetu. Bez tej darmowej usługi nic nie byłoby łatwe!